BRUTALNA AGRESIJA NA POJAS GAZE

Paralelno sa zračnim napadima, u nedjelju, 29.12.2008.g., izraelski tenkovi su došli u blizinu pojasa Gaze. Medicinski i humanitarni radnici iz palestinskih područja izvijetsili su da je Izrael, u subotu 27.12., rano ujutro, bombardirao jednu džamiju u gazi, a tom prilikom poginule su dvije osobe. Prema pristiglim izvještajima, napadnuta je i jedna televizijska stanica pod kontrolom Hamasa. Palestinski zvaničnici izvijestili su da je u subotnjim napadima poginulo 280 ljudi. Ako se ova vijest potvrdi, ova subota će biti zabilježena kao najkrvaviji dan u povijesti Gaze.

Slike zločina Izraelski tenkovi nadomak Gaze

BROJ POGINULIH U NAPADIMA U SUBOTU, 27.12.2008.G. NAJVEĆI u poslejdnjih 40 godina

Uposlenici Centralne bolnice u Gazi izjavili da su operacione sale pune ranjenika, a da su skoro potrošene i minorne zalihe lijekova kojima su raspolagali.Čak je i broj hirurga premali da bi se udovoljilo trenutnim potrebama.Vijeće sigurnosti OUN-a zatražilo hitnu obustavu svih nasilja u Gazi. Stanovnici Gaze pripremaju dženaze i ukop poginulih, aširom palestinskih područja objavljen je generalni štrajk.U isto vrijeme, Ehud Barak, izraelski ministar odbrane, rekao je: Ako zračni napadi ne budu utjecali na promjenu ponašanja Hamasa, postoji vjerovatnoća otpočinjanja kopnenih napada.

Opširnije...

Danak demokratiji

Postaje sve jasnije da palestinski narod u Gazi plaća danak demokratiji i vlastitom demokratskome izboru, glasu kojeg je dao opciji otpora. Analiza aktualnih zbivanja u ovom regionu vraća nas na ponovno sagledavanje procesa razvoja i jačanja Hamasa i njegova dolaska na palestinsku političku scenu na velika vrata. Naravno, ovdje ne treba zanemariti ni činjenicu da Izreael ovim ratom nastoji povratiti samopouzdanje vlastite vojne sile, dobrano poljuljano i izgubljeno u libanonskome ratu, ljeta 2006. godine. Analiza uzroka i razloga kolektivnog kažnjavanja palestinskog naroda u Gazi pokazuje da su aktualna zbivanja posljedica dva strateški značajna regionalna događaja, a oba su praktično značila neuspjeh i poraz osovine Tel Aviv-Vašington. Naravno, na aktuelna dešavanja utjecali su i neki drugi činitelji.

Sankcije, blokada, izolacija, i ranije su korišteni u svrhu vršenja pritiska na palestinski narod, ali ovoga puta je riječ o sasvim drugačijim razlozima i učincima.

Opširnije...

Izraelsko nasilje u gazi – začarani krug

Za nas koji smo Bliski istok uvijek zamišljali kao mjesto ubijanja i krvoprolica, nije odvec teško zamisliti ni sliku današnje tragedije u Gazi, makar i ne bili u stanju iscrtati sve njezine aspkete. Svih ovih godina mi smo mislili samo na jednu stvar: da nam se slucajno Izraelcani ne naljute! Broj žrtava u Gazi još nije poznat, ali reakcija Bijele kuce u vezi s tim potvrduje vjerovanje na kojem su Arapi insistirali svih ovih decenija: „Koliko god da raste broj argumenata za osudu Izraela, Zapad ce opet biti na njegovoj strani.“ I ovoga puta, kao i uvijek, odgovrnost za pokretanje potoka krvi, kaci se o vrat Arapa.
Od 1948. godine do danas, uvijek smo od Izraelaca slušali laži. I uvijek su Buš otac ili sin, Klinton, Bler ili Braun, pozivali „dvije strane na suzdržanost“. Zar Hamas i Izrael raspolažu istom kolicinom vojne opreme i naoružanja, pa da ih se u jednakoj mjeri poziva na suzdržanost i strpljenje!? Rucno izradene rakete koje je Hamas ispaljivao na Izrael posljednjih osam godina, ubile su slovom i brojem 20 osoba. A, za jedan dan bombardiranja Gaze poginulo je 300 Palestinaca.

Opširnije...

Milli Gazete - o Mladim muslimanima

Gospodin Ayhan Demir, novinar iz Republike Turske, za dnevne novine višemilionskog tiraža Milli Gazete, napravio je intervju sa sadašnjim predsjenikom Udruženja Mladi muslimani, Edhemom Bakšićem. Intervju je objavljen 24.11.2009., uoči Kurban bajrama. Prenosimo intervju u cijelosti.

Opširnije...

Podkategorije

  • Osvrti
  • Lični stavovi

    Česta iskustva i svakidašnji život znaju čovjeka opredijeliti i uticati na njegovo buduće svrstavanje.

    Tako oni koji su govorili što misle i koji su se porječili, najbolje su osjetili šta to znači.

    Težnju za ispoljavanjem lične moći, ćibura i eksponiranja znaju biti kod mnogih presudni bez obzira na naslijeđe, pravac i osjećaje drugih. Moć i uticaj koje daje vlast, budi i razvija nasilje, bezobzirnost prema tuđim osjećajima i potrebama, cinizam i ravnodušnost na potrebe, nevolje i prava drugih. A pogotovo se to vidi u sistemima jednoumlja, kad nema odgovornosti, te kritike i protivljenja sa druge strane od straha od kazne. Iskren i pošten čovjek tu nema šanse i on je ne samo odgurnut u stranu, nego mu se traži i nameće odgovornost, jer se ne uklapa u "aminovanje" i poltronstvo.

    Ulizice, ližisahani, poltroni se samoinicijativno okupljaju, slave i veličaju "velike", "genijalne", "nepogrešive" vođe i "spasioce". Da bi ih moćnici uočili i dali im tantijeme!

    I često obični, pošteni kruhoborci iz naroda više ispate od ovih skutonoša nego direktno od "moćnika sa vrhuške" koji znaju nekad biti "milostivi" i osluhnuti za one naniže, da pokažu svoju "humanost i veličinu."

    Često kad moćnik padne, mnogi se začude, pa kome za Boga, kome smo se toliko divili, slavili ga i aplaudirali mu.?!

    Svakako, za analitičare je pitanje je li ova silovitost koja proizilazi iz vlasti već postojala u čovjeku kao sjeme i sada je samo pothranjena ili je ubačena, kao zaraza.

    Uostalom, ne kaže se džaba: "Ako hoćeš da vidiš kakav je neko, podaj mu vlast!"

    Salih Behmen