In Memoriam: Mevlida Serdarević (1942-2024)

Nakon teške bolesti u jutarnjim satima 30.10.2024. godine u 82 godini života u Sarajevu preminula je Mevlida Serdarević, višedecenijska aktivistica u oblasti očuvanja, zaštite i promocije kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Heregovine i bošnjačkog naroda.

Mevlida Serdarević je rođena 1942. godine u Dubrovniku gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Sarajevu 1966. godine gdje je i provela svoj radni vijek.

Gotovo čitav radni vijek provela je na poslovima pravne zaštite baštine u Zavodu za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

U Muzeju Sarajeva obavljala je dužnost direktora ove institucije od 1998-2007. godine gdje je dala nezamjenjiv doprinos na unapređenju rad a i djelovanja Muzeja. Posebnu zaslugu ima za očuvanje i prezentaciju multietičnosti Sarajeva, kao temeljne vrijednosti zajedništva različitih vjerskih i etničkih skupina kroz stoljeća.

Autorica je monografije „Pravna zaštita kulturno-historijskog nalijeđa BiH (nastajanje, očuvanje, destrukcija), prve takve vrste u Bosni i Hercegovini. (Međunarodni centar za mir, biblioteka Baština, 1997.). Tokom svog plodonosnog rada objavila je knjige: Priče i legende trebinjskih Bošnjaka, Priče i legende bošnjačkih porodica – Mehmedbašići iz Stoca, Priče i legende bošnjačkih porodica iz Hercegovine i Bosne, te Serdarevići iz Ljubinja. Strast za kulturom pokazala je i kroz istraživanje bošnjačkog bontona i objavu, u koautorstvu, knjige na tu temu: Bošnjačka kultura ponašanja. Također, koautor je i knjige Dječiji bonton, te niza referata, tekstova i bilješki o običajima i kulturi bošnjačkih porodica.

Bila je aktivna u nekoliko nevladinih organizacija gdje je dala izuzetan doprinos, a u Vijeću Kongresa bošnjačkih intelektualaca vodila je Savjet za historiju i promociju očuvanja kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa te bila članica Upravnog odbora u dva mandata. Bila je ustrajna u borbi da se očuva i sačuva materijalna i nematrijalna baština Bosne i Hercegovine, a posebno Bošnjaka.

“Svaki spomenik kulture odražava kulturu najmanje dva naroda – onog naroda koji ga je napravio i onog koji ga je čuvao; i to sam govorila pred vojnicima tokom rata”, kazivala je Mevlida Serdarević.

(Preporod.info)

Sjećanje na emeritusa prof. dr. Omera Nakičevića: Bio je Omer svoga vremena

Sjećanje povodom preseljenja na ahiret emeritusa prof. dr. Omera Nakičevića održano je danas u amfiteatru Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu.

Prisutnim su se obratili dekan Fakulteta prof. dr. Mustafa Hasani, prof. dr. Zuhdija Hasanović, prof. dr. Adnan Jahić i prof. dr. Dževad Hodžić, u ime reisul-uleme i Rijaseta Islamske zajednice.

- Moramo istaći doprinos profesora Nakičevića ukupnoj obrazovnoj misiji i djelovanju Islamske zajednice ali i naučno-istraživačkim projektima Islamske zajednice, ali i šire akademske zajednice u Bosni i Hercegovini. Značajno je zadužio sve naše obrazovne ustanove i Islamsku zajednicu u cjelini - poručio je ovom prilikom prof. dr. Dževad Hodžić, direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice.

Dodao je da nas je profesor zadužio i "putem svojih učenika i studenata, na koje je izvršio često dalekosežan utjecaj svojim podsticajima, ohrabrenjima, strogim zahtjevima, a istovremeno šarmom vlastite strogosti, otmjenosti, životne i profesionalne discipline i radne energije".

- Na mnoge studente i učenike je utjecao prvenstveno kao pedagog i učitelj, vjerodostojno im prenoseći svoju temeljnu poruku - život koji je prema islamskom učenju ulaganje, a ne trošenje, mora imati cilj kao svoje vitalno uporište, a onda slijede rad, borba strpljenje, disciplina, ustrajnost, privrženost, koje je profesor zahtjevao, svjedočeći ih vlastitim životom, životom koji je bio velik, ispunjen iskušenjima, uspravan i dostojanstven - akcentirao je Hodžić.

Dekan Hasani ovom prilikom podsjetio je na veliko naslijeđe profesora Nakičevića, ističući da je u njemu primjer za sve nas.

- Njegovo naslijeđe je veliko, razuđeno u smislu različitih polja djelovanja, jer je on bio profesor, naučnik, istraživač, pisac, odgajatelj, rukovodilac, dekan, neko ko je vodio razne projekte, neko ko je volio da se druži s ljudima, posebno s mlađim kako bi ih poticao na rad, učenje, znanje. Bio je vrlo zahtjevan čovjek, bio zahtjevan i kao profesor, tražio je od nas da puno radimo, ali smo ga svi voljeli, jer je bio principijelan, dosljedan - izjavio je dekan Hasani.

Profesor Nakičević je uvijek imao viši cilj - a to je potreba za znanjem, akcentirao je dekan.

- Nije se bavio ljudima, bavio se idejama i projektima. To je velika karakteristika.

Deset godina je bio u zatvoru, i poslije tih zatvorskih dana je često bio izložen raznim situacijama. Nevjerovatno, ljudima nije zamjerao, to je ljudska veličina. Imao je šta kome zamjeriti, ali je uspio da nadiđe, da oprosti, da kontekstualizira ljudska ponašanja oko sebe, to jeste njegova veličina, taj primjer bi danas mnogi trebali da slijede - naglasio je Hasani, te dodao da je profesor Nakičević neizmjerno volio Fakultet, i da je iza sebe ostavio uspješno provedene značajne, velike projekte, među kojima je obnova zgrade Fakulteta.

Kako je kazao prof. dr. Zuhdija Hasanović, koji je bio asistent rahmetli profesora, on je bio učitelj u učionici, ali i izvan nje, u životu, pa i više od toga.

- Ne samo da je učio, odgajao, nego je i pokazivao istinsku brigu za svakog svog učenika i studenta. Bio je roditelj", istaknuo je on.

Dodao je da "danas imamo dosta naučnika koji se bave hadisom i našom kulturnom historijom i nadamo se da će koliko-toliko uspjeti na tim poljima nadomjestiti gubitak kojeg osjeća akademska zajednica u Bosni i Hercegovini preseljenjem prof. dr. Omera Nakičevića na ahiret, ali, nažalost, dugo će trebati da se nadomjesti snaga ličnosti koju je svakim svojim činom, pokretom i riječju pronosio prof. dr. Omer Nakičević."

- Volio bih da ne zaboravimo njegove riječi: "Čovjek se mora truditi da bude najbolji u svojoj struci ako hoće da uspije, a najbolji se ne biva tek tako, nego se mora uložiti mnogo rada, mora se smisleno provoditi vrijeme, koristiti ga što bolje dok se može. Slaviti Allaha, dž.š., i raditi, ali istinski raditi".

Rahmetli profesor je bio paradigma Bošnjaka, vjernika, naučnika i pedagoga koji je cijeli svoj život u potpunosti posvetio obrazovanju mladih generacija, koji je jasno znao svoj cilj i nije se ustručavao podnijeti i najveće žrtve kako bi taj cilj ostvario. Bio je Omer svoga vremena - poručio je Hasanović.

Prof. dr. Adnan Jahić kazao je da su preseljenjem prof. dr. Nakičevića Bosna i Hercegovina i Bošnjaci ostali bez jednog od najsvjetlijih predstavnika intelektualne aristokratije, a Islamska zajednica bez znalca bogate islamske baštine.

- Njegova sjajna bibliografija i akademska karijera svjedoče o vrijednostima za koje se zalagao. Profesor Nakičević zaslužuje da bude uklesan zlatnim snovima u analima predanog rada i posvećenosti islamskim naukama i tradiciji, a budućim generacijama ostaje da iskoriste potencijal njegovog naslijeđa - akcentirao je on.

Program je moderirala prof. dr. Zehra Alispahić.

Nakon obraćanja, proučena je i hatma-dova.

Profesor Omer Nakičević je na bolji svijet preselio 23. augusta u 98. godini života, a njegovom smrti Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, Univerzitet u Sarajevu, Fakultet islamskih nauka u Sarajevu ostali su bez uglednog profesora, istaknutog i društveno angažiranog intelektualca.

(MINA)

Reisul-ulema klanjao dženazu u odsustvu iranskom predsjedniku i njegovim saradnicima

Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović danas je nakon džuma namaza u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu klanjao dženazu u odsustvu predsjedniku Islamske Republike Iran Ebrahimu Raisiju, ministru vanjskih poslova ove zemlje Hossein Amir-Abdollahianu i njihovim saradnicima, a koji su tragično poginuli u padu helikoptera u nedjelju, 19. maja 2024. godine.

Nakon dženaza-namaza zahvalnost je izrazio ambasador Republike Iran u Bosni i Hercegovini Abuzar Ebrahimi Torkaman.

„Koristim priliku da se svima vama posebno zahvalim na ovoj prilici koju ste pružili da zajednički obavimo dženaze-namaz uvaženom predsjedniku Islamske Republike Iran. Posebnu zahvalnost želim iskazati uvaženom reisul-ulemi (Husein-ef. Kavazoviću)“, rekao je amdasador Torkaman.

Osvrnuo se na poruku rhm. predsjednika Reisija za građane Bosne i Hercegovine koju mu je poručio prilikom preuzimanja ambasadorskog mandata prije osam mjeseci.

„Kada sam bio kod njega upitao sam da li imate neku poruku za građane Bosne i Hercegovine. Kazao mi je: 'Gdje god budeš išao, i s kim god se budeš susretao, kaži da su građani Bosne i Hercergovine naša velika braća.' Islamska Republika Iran uvijek je bila brat Bosne i Hercegovine“, poručio je ambasador Torkaman

Iranski predsjednik Ebrahim Reisi jučer je ukopan u svom rodnom gradu Meshadu.

Podsjećamo, reisul-ulema vrhovnom lideru Islamske Republike Iran Seyyedu Aliju Hosseini Khameneiu uputio saučešće, iskazavši, između ostalog, sollidarnost s iranskim narodom u ovim teškim trenucima.

„Mi danas tugujemo s Vama i Vašim narodom i dovimo za merhume i njihove porodice. Uz dove Uzvišenom Allahu da nastradalim podari svoju milost, njihovim porodicama sabur, a narodu Irana dostojanstvo u boli, ja Vas iskreno selamim“, napisao je reisul-ulema Kavazović. 

Monografija Mladi Muslimani - I tom predstavljena na sajmu knjiga

Monografija Mladi Muslimani - I tom promovirana je u četvrtak na 35. Međunarodnom sarajevskom sajmu knjiga u Skenderiji.

Autor Monografije je historičar Armin Džunuzović, a recenzenti publikacije su reisul-ulema dr. Husein Kavazović i dr. Fahira Fejzić Čengić. Monografija sadrži biografije 100 istaknutih pripadnika organizacije Mladi muslimani koje su napisane na osnovu arhivske građe Udruženja i drugih dostupnih izvora.

Na današnjoj promociji govorili su Edhem Bakšić, predsjednik udruženja Mladi muslimani i dr. Fahira Fejzić-Čengić.

“Ovaj projekat je započet još prije pandemije COVID-19, ali hvala Bogu, sve što se započne završi se. Ova Monografija obuhvata 100 pripadnika organizacije Mladi muslimani te je dopunjena obiljem autentičnih arhivskih dokumenata kao vrijedan prilog publikaciji. Postavlja se pitanje zašto smo uzeli 100 imena kada organizacija Mladi muslimani je imala preko hiljadu članova, odnosno onih koji su bili optuživani i zatvarani zbog pripadnosti mladomuslimanskoj ideji. Tokom istraživačkog rada suočili smo se sa velikim izazovima jer mnoge biografije članova organizacije su nepotpune i teško ih je sa ove vremenske distance rekonstruisati”, kazao je na početku svog obraćanja Bakšić.

On je poručio da je ova Monografija i motivacija za mlade istraživače da se odluče za istraživanje fenomena mladomuslimanskog sazrijevanja, buđenja vjerske i nacionalne svijesti, te historijske ulogu organizacije Mladi muslimani.

“Zamolio bih da čitaoci obrati pažnju na dokumente na kraju Monografije, koji su vrlo važna svjedočanstva jednog teškog vremena. To su informacije koje su i dalje sakrivene od naše šire javnosti. To su razne optužnice, presude, dokumenti iz Kazneno-popravnih domova, izvještaji agenata, opisi isljednika. Kada čitamo te dokumente teško je ostati ravnodušan na njihovu čvrstoću stavova i dosljednost u iskušenjima”, dodao je Bakšić.

Samo desetak članova organizacije Mladi muslimani napisalo je svoje biografije što dodatno naglašava značaj ove Monografije.

“Među 100 obrađenih biografija je 88 muškaraca i 12 žena. Zaboravlja se činjenica da su mnoge žene bile Mlade muslimanske i da su prošle teške torture, ispitivanja, zatvorske kazne ili kazne društveno korisnog rada. Od ovih 100 biografija imamo šest živih osoba, četvero iz Sarajeva i po jedno iz Breze i Mostara”, zaključio je na kraju svog izlaganja Bakšić.

Predsjednik Udruženja Mladi muslimani je pored autora najzaslužniji za okončanje ovog višegodišnjeg projekta čije je suizdavač Institut Ibn Sina iz Sarajeva.

Dr. Fejzić Čengić smatra da se na objavljivanje ove izuzetno značajne Monografije za modernu historiografiju i historiografiju bosanskohercegovačkog bića čekalo se više od pola stoljeća.

“Radeći u više redakcija tokom 90-tih godina sretala sam dvije-tri ličnosti iz ove Monografije koja je u moje ruke došla u završnoj fazi, shvativši da sam i ja dijete čovjeka koji je prošao golgotu mladomuslimanske sudbine i sedmogodišnje robije. Njih sam sretala godinama ali nismo se selamili iz patološkog straha da se međusobno ne prepoznamo. Sa ove vremenske distance jako mi je žao jer ljudi su otišli na onu stranu dunjalučkog života. Taj strah, žig, to propaćeno, proživljeno je mene motiviralo da sa velikom radošću i krajnjom profesionalnom ozbiljnošću pročitam rukopis u završnoj etapi koji je sakupljan najmanje trideset godina, a obrađivan nekih desetak godina zato što je to vrlo sklisak, neuhvatljiv i zahtjevan materijal”, kazala je dr. Fejzić Čengić.

On je dodala da se ova knjiga kao i sve monografije mogu čitati cijeli život.

"Jedna ogromna količina bolnog neistraženog materijala i dalje ostaje. To je zadatak studentima, magistrantima, doktorantima historije, antropologije, etnologije, istraživačima teorije svih vrsta komunikacija, slobode, neslobode. U našem društvu biografija kao žanr, historijski i književni format, je jako zapostavljena. Vrlo smo skloni tome da se biografijama bavimo kad ljudi odu ili kad se na njihova djela nakupi prašina. To je pokazatelj našeg adolescentskog sazrijevanja”, dodaje dr. Fejzić Čengić.

 

Recenziju za Monografiju napisao je i reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Husein-ef. Kavazović.

“Monografija Mladi Muslimani je zapis o jednom vremenu, ljudima i idejama. U zbiru svega toga, možemo dokučiti neke i jasne obrise njihovih života, požrtvovanosti i predanosti i stradanja i tortura kojima su bili izloženi. Cjelovita slika onoga što su preživljavali nikada neće biti dostupna. Ova monografija predstavlja svojevrstan most prema ljudima, njihovim idejama i vjerovanjima. Trebamo uvijek imati na umu da se ličnosti formiraju prema socijalnim, političkim, vjerskim i nacionalnim okvirima. Svaka slika je uokvirena u nekakav ram koji je nosi. Tako je i s Mladim Muslimanima, a tako će biti i sa svima drugim o kojima ćemo nastaviti pisati monografije. Ova monografija će mnogo značiti članovima porodica i šire familije ljudi koji su u njoj prikazani, prijateljima koji su ih poznavali i ljudima kojima su njihove ideje bliske. Trud i dobro koje su činili ostat će velika inspiracija svima koji budu željeli da se upoznaju s njihovim životima i vjerovanjima”, stoji, između ostalog, u recenziji reisul-uleme Kavazovića.

Monografiju možete naručiti na email Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli. po cijeni od 50 KM.